The Fellowes Spectra A3 laminator is Jam Free when used with Fellowes branded laminating pouches as it features a release lever which allows you to realign documents that have been misfed into the laminator. This home or home office use laminator machine can laminate up to 125 micron laminating pouches which is perfect for laminating your important documents or giving you a professional finish to your photos or personal projects. After a 4 minute heat up time, a green light indicates that your Spectra A3 laminator is ready for use and is capable of laminating one A4 sheet per minute. It's Sleep Mode feature will cause the machine to shut off after 30 minutes of inactivity. Your Fellowes A3 laminator includes a 10 document starter pack with samples of Fellowes laminating pouches that give a superior finish to your laminated work. The Spectra A3 laminator comes with a 1-year warranty and access to top quality customer support to help with any queries you may have.
- General
- The Fellowes Spectra A3 laminator is Jam Free when used with Fellowes branded laminating pouches as it features a release lever which allows you to realign documents that have been misfed into the laminator. This home or home office use laminator machine can laminate up to 125 micron laminating pouches which is perfect for laminating your important documents or giving you a professional finish to your photos or personal projects. After a 4 minute heat up time, a green light indicates that your Spectra A3 laminator is ready for use and is capable of laminating one A4 sheet per minute. It's Sleep Mode feature will cause the machine to shut off after 30 minutes of inactivity. Your Fellowes A3 laminator includes a 10 document starter pack with samples of Fellowes laminating pouches that give a superior finish to your laminated work. The Spectra A3 laminator comes with a 1-year warranty and access to top quality customer support to help with any queries you may have.
| Type | Lamination Machines |
| Manufacturer | Fellowes |
| Brand | Fellowes |
| Biodegradable | No |
| Country of Origin | China |
| Depth (mm) | 537 |
| Height (mm) | 537 |
| Hexavalent Chromium (ppm) | No |
| Mercury (ppm) | No |
| OEM | 5738401 |
| Width (mm) | 192 |
| ISO 14001 (Y/N) | Yes |
| SMETA Registrated (Y/N) | Yes |
| Paper Size | A3 |
| Weight | 1.71kg |
| Thickness | 200gsm |
| Dimensions | 470x162x78mm |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Model | Fellowes Spectra |
| Dimensions (WxDxH) | 469.9x161.9x77.8mm |
| WEEE Registration Number | WEE/AH065SY |
| Electrical Product (Y/N) | Yes |
| Usage | Occasional |
| On Promotion | No |
| Warm Up Time | 4.00 |
| Pouch Thickness | Up to 125 micron |
| Warm-Up Time | 4 minutes |
| Entry Width | 320mm |
| Temperature Setting | 1 |
| Number of Rollers | 2 Rollers |
| Ideal For | Home Office |
| Cold Lamination | No |
| Release/Reverse/Auto Reverse | Release |
| Laminating Speed | 300mm/minute |
| Carrier Pouch | No |
| 2023 UK catalogue page no | 570 |
| 30cm/min lamination speed |
| A3 office laminator |
| Laminates all pouches up to 125 microns |
| Sleep mode is activated after 30 minutes |