The iLAM touch 2 is a new generation iLAM laminator. Leitz has developed the technology needed to create perfect results every time, with the iLAM laminators, no settings are needed, they have unique sensors built in that recognise the strength of the pouch and optimise the speed for perfect lamination. No more studying of the instructions: all you need to know is on and off!
- General
- The iLAM touch 2 is a new generation iLAM laminator. Leitz has developed the technology needed to create perfect results every time, with the iLAM laminators, no settings are needed, they have unique sensors built in that recognise the strength of the pouch and optimise the speed for perfect lamination. No more studying of the instructions: all you need to know is on and off!
| Type | Lamination Machines |
| Manufacturer | ACCO Brands |
| Brand | Leitz |
| Biodegradable | No |
| Country of Origin | China |
| Depth (mm) | 575 |
| Height (mm) | 575 |
| Hexavalent Chromium (ppm) | No |
| Mercury (ppm) | No |
| OEM | 74745000 |
| Width (mm) | 277 |
| Cadmium (ppm) | Yes |
| ISO 14001 (Y/N) | Yes |
| Lead (ppm) | Yes |
| Paper Size | A3 |
| Weight | 7.2kg |
| Dimensions | 526x401x143mm |
| Warranty | 3 Year Guarantee on Mechanism |
| Model | Leitz iLAM Touch 2 |
| Dimensions (WxDxH) | 526x401x143mm |
| WEEE Registration Number | HB0045SY |
| Electrical Product (Y/N) | Yes |
| Power Source | Mains |
| On Promotion | No |
| Jam Free | Yes |
| Pouch Thickness | Up To 2x 125 micron |
| Warm-Up Time | 1 minute |
| Entry Width | 320mm |
| Number of Rollers | 6 Rollers |
| Ideal For | Office |
| Cold Lamination | No |
| Release/Reverse/Auto Reverse | Electric Reverse |
| Laminating Speed | 1000mm/minute |
| Carrier Pouch | No |
| 2023 UK catalogue page no | 569 |
| 1000mm per minute speed |
| 25 seconds to laminate one A4 sheet |
| A3 professional laminator |
| Automatic temperature setting |
| Auto-reverse |
| Intelligent sensor technology |
| Laminates up to 250 microns |
| Low energy consumption |
| Ready to use in 1 minute |