"Being fully automatic is what makes the Foton 30 a star performer in terms of user-friendliness and time saving laminating."
Save 98% of your time laminating with the world's first fully automatic office laminator. You simply load your documents in the Auto Feed tray, press the start button and it automatically laminates. Load, press, done!
Easy load cartridge technology for perfect laminated documents time after time. Ideal for schools & offices with regular lamination requirements.
Includes a 75 Micron 306mm x 15.2m starter cartridge.
- General
- "Being fully automatic is what makes the Foton 30 a star performer in terms of user-friendliness and time saving laminating."
Save 98% of your time laminating with the world's first fully automatic office laminator. You simply load your documents in the Auto Feed tray, press the start button and it automatically laminates. Load, press, done!
Easy load cartridge technology for perfect laminated documents time after time. Ideal for schools & offices with regular lamination requirements.
Includes a 75 Micron 306mm x 15.2m starter cartridge.
| Type | Lamination Machines |
| Manufacturer | ACCO Brands |
| Brand | GBC |
| Biodegradable | No |
| Country of Origin | China |
| Depth (mm) | 691 |
| Height (mm) | 691 |
| OEM | 4410011 |
| Width (mm) | 558 |
| Paper Size | A3 |
| Weight | 11.58kg |
| Dimensions | 580x250x440mm |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Model | GBC Foton 30 |
| Electrical Product (Y/N) | Yes |
| Power Source | Mains |
| Recyclable | No |
| On Promotion | No |
| Jam Free | Yes |
| Pouch Thickness | Up To 2x 125 micron |
| Warm-Up Time | 4 minutes |
| Entry Width | 297mm |
| Number of Rollers | 4 Rollers |
| Ideal For | High Volume Large Office Use |
| Cold Lamination | Yes |
| Laminating Speed | 75microns: 700mm/min / 100microns: 670mm/min / 125microns: 650mm/min |
| Lamination Speed | Max 700mm/min |
| WEEE Compliant | Yes |
| Carrier Pouch | No |
| 2023 UK catalogue page no | 566 |
| Automatic auto feed paper alignment |
| Automatically laminates up to 30 A4/A3 documents at a time |
| Control panel allows easy switching between automatic and manual mode |
| Easy load film cartridges |
| Intelligent power save function |
| Low film indicator light |