Lightweight and compact, the Inspire+ A4 Laminator is perfect for occasional home or office user with basic requirements. simple to operate via a single switch and takes standard 2x75 (150) micron pouches.
It laminates to A4 size while the exit tray ensures a perfectly flat finish.
Get creative with the Inspire+ - imagination is all you need!
- General
- Lightweight and compact, the Inspire+ A4 Laminator is perfect for occasional home or office user with basic requirements. simple to operate via a single switch and takes standard 2x75 (150) micron pouches.
It laminates to A4 size while the exit tray ensures a perfectly flat finish.
Get creative with the Inspire+ - imagination is all you need!
| Type | Lamination Machines |
| Manufacturer | ACCO Brands |
| Brand | GBC |
| Biodegradable | No |
| Country of Origin | China |
| Depth (mm) | 153 |
| Height (mm) | 400 |
| Hexavalent Chromium (ppm) | No |
| Mercury (ppm) | No |
| OEM | 4402075 |
| Width (mm) | 155 |
| Cadmium (ppm) | N/A |
| ISO 14001 (Y/N) | Yes |
| Paper Size | A4 |
| Weight | 1.6kg |
| Gauge (micron) | 150.00 |
| Dimensions | 153x400x72mm |
| Warranty | 1 Year Guarantee |
| Model | GBC Inspire Plus |
| WEEE Registration Number | HB0045SY |
| Electrical Product (Y/N) | Yes |
| Power Source | Mains |
| Recyclable | No |
| On Promotion | No |
| Warm Up Time | 5.00 |
| Pouch Thickness | Up To 2x 75 micron |
| Warm-Up Time | 5 minutes |
| Entry Width | 241mm |
| Ideal For | Occasional Home or Office Use |
| Cold Lamination | Yes |
| Release/Reverse/Auto Reverse | Manual Reverse |
| Laminating Speed | 8 sheets per 10 minutes |
| WEEE Compliant | Yes |
| Carrier Pouch | No |
| 2023 UK catalogue page no | 568 |
| 5 minutes warm up time |
| A4 office laminator |
| Fixed speed |
| Laminates up to 2x75 (150) micron thick |
| Lightweight |
| Single temperature setting |