| Type | Desk Side Shredders |
| Manufacturer | Fellowes |
| Brand | Fellowes |
| Biodegradable | No |
| Country of Origin | China |
| Depth (mm) | 620 |
| Height (mm) | 620 |
| Hexavalent Chromium (ppm) | No |
| Mercury (ppm) | No |
| OEM | 5160001 |
| Width (mm) | 428 |
| ISO 14001 (Y/N) | Yes |
| Biodegradable Information | No |
| Sheet Capacity | 12 |
| Weight | 8.98kg |
| Dimensions | 254x355.6x527.1mm |
| Warranty | 3 Year Machine / 5 Year Cutter |
| Capacity - Paper Sheets | 12 |
| Model | Fellowes LX201 |
| Returns Allowed | No |
| WEEE Registration Number | WEE/AH0046SY |
| Electrical Product (Y/N) | Yes |
| On Promotion | Yes |
| Cut Type | Cross Cut |
| Security Level | P-5 |
| Run Time | 10 Minutes |
| Throat Capacity | 12 Sheets |
| Particle Size | 2x12mm |
| Bin Capacity | 22 Litres |
| CD Shredding | No |
| Also Shreds | Staples/Paperclips/Credit Cards |
| Auto Start/Stop | Yes |
| Cut Size (mm) | 2x12 |
| Shredder - Paper Security Level | P-5 |
| Shredders - Bin Capacity (litres) | 22.00 |
| Shredders - Run Time (mins) | 10.00 |
| Bin Style | Pull-out |
| Safety Cut Out Bin Removal | Yes |
| Thermal Overload Indicator | Yes |
| Jam Indicator | Yes |
| Advanced Safety | SafeSense® |
| Number of Users | 1 |
| WEEE Compliant | Yes |
| Average Shred Speed | 2mpm |
| Noise Levels | 65dB |
| Sheets Per Pass | 12 |
| Thermal Overload Protection | Yes |
| Anti-Jam Technology | 100% Jam Proof |
| 2023 UK catalogue page no | 541 |