This counter sales receipt refill pack comes as a 3-part refill for the Rexel Scribe 855 register, which provides instant records of business transactions and also provides carbonless copies for you and your customer. Presented in a pack of 100, the sheets are numbered which also allows for easy filing in the bottom compartment of the Rexel Scribe 855 register.
- General
- This counter sales receipt refill pack comes as a 3-part refill for the Rexel Scribe 855 register, which provides instant records of business transactions and also provides carbonless copies for you and your customer. Presented in a pack of 100, the sheets are numbered which also allows for easy filing in the bottom compartment of the Rexel Scribe 855 register.
| Type | Business Forms |
| Manufacturer | ACCO Brands |
| Brand | Twinlock |
| Biodegradable | No |
| Country of Origin | China |
| Depth (mm) | 216 |
| Height (mm) | 216 |
| Hexavalent Chromium (ppm) | No |
| Mercury (ppm) | No |
| OEM | 71707 |
| Width (mm) | 140 |
| Cadmium (ppm) | N/A |
| ISO 14001 (Y/N) | Yes |
| Green Product | Yes |
| Contains timber or derived materials | Yes |
| Paper Size | 220x40mm |
| Item Gauge (gsm) | 50 |
| Proof of Legality Obtained | Yes |
| Weight | 433g |
| Dimensions | 220x140mm |
| For Use With | Twinlock Scribe Registers |
| Parts Per Set | 3-Part |
| Returns Allowed | No |
| Paper Finish | Plain |
| Recyclable | No |
| Copy | NCR |
| Form Design | Sales Receipt |
| On Promotion | No |
| Contents | 75 forms |
| NCR Carbonless | Yes |
| 2023 UK catalogue page no | 200 |
| 3-Part refill providing copies for owner and customer |
| Carbonless paper |
| Colour: White |
| Compatible with the Rexel Scribe 855 Register |
| Pack of 75 |
| Provides an instant record of business transactions |
| Sequentially numbered to easily track paperwork |