Coated Paper (Q1441A). Dye and UV ink compatible and designed specially to provide colour-accurate prints, working comps and design proofs. This economical, bright-white paper beautifully captures vivid, high-resolution colour and dense black images. Weight: 90gsm. Roll Size (WxL): 841mmx45.7m (A0).
- General
- Coated Paper (Q1441A). Dye and UV ink compatible and designed specially to provide colour-accurate prints, working comps and design proofs. This economical, bright-white paper beautifully captures vivid, high-resolution colour and dense black images. Weight: 90gsm. Roll Size (WxL): 841mmx45.7m (A0).
| Type | Wide Format Inkjet Paper |
| Manufacturer | HP |
| Brand | HP |
| Biodegradable | No |
| Country of Origin | United States of America |
| Depth (mm) | 880 |
| Height (mm) | 880 |
| OEM | Q1441A |
| Recyclable (Yes/No) | Yes |
| Width (mm) | 110 |
| ISO 14001 (Y/N) | Yes |
| Material | Paper |
| Eco-Aware | Yes |
| Contains timber or derived materials | Yes |
| Length | 45.7 metres |
| Width | 841mm |
| Finish | Matt |
| Paper Size | 841mmx45.7m |
| Grammage | 90gsm |
| Item Gauge (gsm) | 90 |
| Weight | 4.49kg |
| Thickness | 114 micron |
| Dimensions | 841mmx45.7m |
| Environment Support | PEFC Certified |
| Paper Type | Coated Paper |
| Returns Allowed | No |
| Paper Finish | Plain |
| Recyclable | Yes |
| On Promotion | No |
| PEFC (Y/N) | Yes |
| Contents | 1 roll |
| CIE Whiteness | 145 |
| Manufacturer Code | Q1441A |
| Opacity | 0.93 |
| PEFC Accredited | Yes |
| 2023 UK catalogue page no | 372 |
| 114 microns |
| Colour: White |
| High quality 90gsm paper roll perfect for inkjet printers |
| Size: 841mm x 45.7m |
| Weight: 90gsm |