This Tipp-Ex correction roller features a unique, easy to refill format. Simply roll over any mistakes and rewrite instantly. The tear resistant white correction tape measures 5mm x 14m. The environmentally friendly correction roller features a housing made from 100% recycled plastic. This pack contains 10 correction rollers.
- General
- This Tipp-Ex correction roller features a unique, easy to refill format. Simply roll over any mistakes and rewrite instantly. The tear resistant white correction tape measures 5mm x 14m. The environmentally friendly correction roller features a housing made from 100% recycled plastic. This pack contains 10 correction rollers.
| Type | Correction Media |
| Manufacturer | Bic |
| Brand | Tipp-Ex |
| Form | Correction Tape |
| Biodegradable | No |
| Country of Origin | Malaysia |
| Depth (mm) | 140 |
| Height (mm) | 140 |
| Minimum Recycled Content (%) | 50 |
| OEM | 8794243 |
| REACH Chemical Registration required (Y/N) | Yes |
| REACH Requires Health & Safety Data Sheet | Yes |
| Recyclable (Yes/No) | Yes |
| Recyclable Percentage | 100 |
| Recycled Product | Yes |
| Width (mm) | 123 |
| Green Product | Yes |
| Eco-Aware | Yes |
| Width | 5mm |
| Refillable | Yes |
| Pack Size | 5mmx14m |
| Contains Recycled Material | Yes |
| Style | Mouse |
| Tape Size | 5mmx14m |
| On Promotion | No |
| Tape Construction | Tear-resistant polyester film |
| Contents | Pack of 10 |
| Re-fillable | Yes |
| Recycled Percentage | 100% |
| 2023 UK catalogue page no | 20 |
| Housing made from 100% recycled plastic |
| Materials have not been tested on animals and do not contain animal-based products |
| Pack of 10 |
| Tape size: 5mm x 14m |
| Tear resistant tape allows instant rewriting |
| Unique, easy to refill format |