This brilliant matt white surface with black border provides a sharp, detailed image that can be easily viewed by everyone in the audience. The screen can be easily retracted into its housing to protect from damage.
- General
- This brilliant matt white surface with black border provides a sharp, detailed image that can be easily viewed by everyone in the audience. The screen can be easily retracted into its housing to protect from damage.
| Type | Wall/Ceiling Mounted Screens |
| Manufacturer | ACCO Brands |
| Brand | Nobo |
| Biodegradable | No |
| Country of Origin | China |
| Depth (mm) | 130 |
| Height (mm) | 2141 |
| Hexavalent Chromium (ppm) | No |
| Mercury (ppm) | No |
| OEM | 1902393 |
| Width (mm) | 1600 |
| Cadmium (ppm) | N/A |
| ISO 14001 (Y/N) | Yes |
| Weight | 8kg |
| Dimensions | 2115x70x1608mm |
| Warranty | 1 Year Guarantee |
| Electric Or Manual | Manual |
| Screen Size | 2000x1515mm |
| Aspect Ratio | 4:3 |
| 2023 UK catalogue page no | 503 |
| 2000 x 1513mm (WxH) viewing area |
| 4:3 widescreen format |
| Specially developed to suit DLP/LCD projection |
| Wall mounted screen |