The brilliant matt white surface provides a sharp, detailed image that can be easily viewed by everyone in the audience. The screen can be easily retracted into its housing to protect from damage or to hide away when not in use. With optional extension brackets the screen can be mounted over a whiteboard or tilted towards the audience.
- General
- The brilliant matt white surface provides a sharp, detailed image that can be easily viewed by everyone in the audience. The screen can be easily retracted into its housing to protect from damage or to hide away when not in use. With optional extension brackets the screen can be mounted over a whiteboard or tilted towards the audience.
| Type | Wall/Ceiling Mounted Screens |
| Manufacturer | ACCO Brands |
| Brand | Nobo |
| Biodegradable | No |
| Country of Origin | China |
| Depth (mm) | 125 |
| Height (mm) | 2530 |
| Hexavalent Chromium (ppm) | No |
| Mercury (ppm) | No |
| OEM | 1902394 |
| Width (mm) | 1250 |
| Cadmium (ppm) | N/A |
| ISO 14001 (Y/N) | Yes |
| Weight | 8.6kg |
| Warranty | 1 Year Guarantee |
| Dimensions (WxDxH) | 2514x65x1890mm |
| Electric Or Manual | Manual |
| Screen Size | 2400x1813mm |
| Aspect Ratio | 4:3 |
| 2023 UK catalogue page no | 503 |
| 2400 x 1813mm (WxH) viewing area |
| 4:3 widescreen format |
| Specially developed to suit DLP/LCD projection |
| Wall mounted screen |