Versatile Flipchart Pads designed for displaying information, preparing for meetings, as a brainstorming tool for capturing ideas and many more. Whatever the task, there is a flipchart pad to fit your needs.
- General
- Versatile Flipchart Pads designed for displaying information, preparing for meetings, as a brainstorming tool for capturing ideas and many more. Whatever the task, there is a flipchart pad to fit your needs.
| Type | Flipchart Pad |
| Manufacturer | ACCO Brands |
| Brand | Nobo |
| Biodegradable | No |
| Country of Origin | Egypt |
| Depth (mm) | 820 |
| Height (mm) | 820 |
| Hexavalent Chromium (ppm) | No |
| Mercury (ppm) | No |
| OEM | 34631165 |
| Recyclable (Yes/No) | Yes |
| Recyclable Percentage | 90 |
| Width (mm) | 605 |
| Cadmium (ppm) | N/A |
| ISO 14001 (Y/N) | Yes |
| Green Product | Yes |
| Biodegradable Information | 90 |
| Contains timber or derived materials | Yes |
| Paper Size | A1 |
| Grammage | 60gsm |
| Pages | 40 Sheets |
| Paper Colour | White |
| Item Gauge (gsm) | 60 |
| Number of Pages | 40 |
| Perforated | Yes |
| Proof of Legality Obtained | Yes |
| Weight | 1.44kg |
| Sheets Or Rolls | Sheets |
| Dimensions | WxDxH: 810x5x584mm |
| Dimensions (WxDxH) | 800x580x5mm |
| Plain Or Gridded | Plain |
| Recyclable | No |
| On Promotion | No |
| Bleed Resistant Paper | Yes |
| 2023 UK catalogue page no | 642 |
| 40 sheets of plain white paper |
| A1 in size |
| For displaying information |
| Meeting preparation |
| Or a brainstorming tool for capturing ideas |