The HP 731 DesignJet Printhead and Original HP Bright Office Inks are designed and tested together to produce bright colour and bold image quality for technical prints on plain papers. The universal printhead can be installed with any colour, so there's no need to stock printheads for all individual colours. High-density printhead technology provides 2112 nozzles per colour, enabling 0.1% line accuracy.
- General
- The HP 731 DesignJet Printhead and Original HP Bright Office Inks are designed and tested together to produce bright colour and bold image quality for technical prints on plain papers. The universal printhead can be installed with any colour, so there's no need to stock printheads for all individual colours. High-density printhead technology provides 2112 nozzles per colour, enabling 0.1% line accuracy.
| Type | Inkjet Cartridges |
| Manufacturer | HP |
| Brand | HP |
| Biodegradable | No |
| Country of Origin | Singapore |
| Depth (mm) | 143 |
| Height (mm) | 147 |
| OEM | P2V27A |
| REACH Requires Health & Safety Data Sheet | Yes |
| Recyclable (Yes/No) | Yes |
| Width (mm) | 131 |
| Ink Colour | Black/Cyan/Magenta/Yellow |
| ISO 14001 (Y/N) | Yes |
| Cartridge Type | Original |
| Original / Compatible Product | Original |
| Weight | 110g |
| Dimensions | 28x143x132mm |
| Ink Volume | 130ml |
| Compatible Or Original | Original |
| Returns Allowed | No |
| 4224 print head nozzles provides 2112 nozzles per colour |
| Compatible with HP Designjet T1700, HP Designjet T1700dr and HP DesignJet T1700ps |
| Easy to install and ready to use immediately |
| Genuine HP replacement part |
| Replacement printhead |