Display Office memos and messages neatly and securely. The Rare Earth Magnets offer a strong magnetic force allowing them to attach up to six sheets of paper to any magnetic surface such as whiteboards, filing cabinets and noticeboards.
Suitable for glass boards
- General
- Display Office memos and messages neatly and securely. The Rare Earth Magnets offer a strong magnetic force allowing them to attach up to six sheets of paper to any magnetic surface such as whiteboards, filing cabinets and noticeboards.
Suitable for glass boards
| Type | Drywipe Board Accessories |
| Manufacturer | ACCO Brands |
| Brand | Nobo |
| Country of Origin | China |
| Accessory Type | Tacking Magnets |
| Material | Plastic/Magnet |
| Weight | 96g |
| Dimensions | Dia 32mm Depth 9.2mm |
| For Use With | Nobo Magnetic Boards |
| Dimensions (WxDxH) | 130x48x48mm |
| Magnetic | Yes |
| On Promotion | No |
| Use With | Magnetic Boards |
| Erasers | No |
| 32mm x 9.2mm |
| Pack of 10 magnets |
| Strong magnetic force |
| Suitable for glass boards |