Adhesive vinyl Gridding Tape is the simple way to lay semi-permanent grids, tables and guide lines onto drywipe and magnetic boards. Gridding tape comes in an ergonomically-designed, tapered dispenser to facilitate straight, accurate lines for a professional finish.
- General
- Adhesive vinyl Gridding Tape is the simple way to lay semi-permanent grids, tables and guide lines onto drywipe and magnetic boards. Gridding tape comes in an ergonomically-designed, tapered dispenser to facilitate straight, accurate lines for a professional finish.
| Type | Drywipe Board Accessories |
| Manufacturer | ACCO Brands |
| Brand | Nobo |
| Biodegradable | No |
| Country of Origin | Netherlands |
| Depth (mm) | 140 |
| Height (mm) | 220 |
| OEM | 1901121 |
| Width (mm) | 127 |
| Accessory Type | Gridding Tape |
| Material | Vinyl |
| Weight | 21g |
| Dimensions | 3mmx10m |
| For Use With | Nobo Whiteboards |
| Dimensions (WxDxH) | 70x140x15mm |
| Magnetic | Yes |
| On Promotion | No |
| Use With | Whiteboards |
| Erasers | No |
| Length of Tape | 10 Metre |
| 2023 UK catalogue page no | 639 |
| 3mm Width & 10m length |
| Adhesive tape for laying semi-permanent grids on boards (non-magnetic) |