*** CLEARANCE ITEM - LIMITED STOCK AVAILABILITY AT THIS PRICE ***
Nobo Magnetic Ribbon is ideal for visualising projects, processes and timescales quickly and easily on steel planning boards. Simply cut the ribbon to size with scissors before adding a name or reference with a marker pen.
- General
- *** CLEARANCE ITEM - LIMITED STOCK AVAILABILITY AT THIS PRICE ***
Nobo Magnetic Ribbon is ideal for visualising projects, processes and timescales quickly and easily on steel planning boards. Simply cut the ribbon to size with scissors before adding a name or reference with a marker pen.
| Type | Drywipe Board Accessories |
| Manufacturer | ACCO Brands |
| Brand | Nobo |
| Biodegradable | No |
| Country of Origin | China |
| Depth (mm) | 115 |
| Height (mm) | 115 |
| Hexavalent Chromium (ppm) | No |
| Mercury (ppm) | No |
| OEM | 1901131 |
| Width (mm) | 154 |
| Cadmium (ppm) | N/A |
| ISO 14001 (Y/N) | Yes |
| Accessory Type | Gridding Tape |
| Roll Length (M) | 5 |
| Roll Width (mm) | 10 |
| Weight | 143g |
| Dimensions | 10mmx5m |
| Dimensions (WxDxH) | 151x151x17mm |
| Magnetic | Yes |
| 2023 UK catalogue page no | 639 |
| 10mm width & 5m length |
| Black |
| Easy to cut to size using scissors |
| Magnetic tape for use with whiteboards |