A innovative solution to create the whiteboard of your chosen size and layout. The magnetic panels which have a size of 1480 x 980mm join seamlessly side to side with no frame or obstacle, allowing the panels to be mounted portrait or landscape. the tiled panels have a quality magnetic dry-wipe surface for intensive use.
- General
- A innovative solution to create the whiteboard of your chosen size and layout. The magnetic panels which have a size of 1480 x 980mm join seamlessly side to side with no frame or obstacle, allowing the panels to be mounted portrait or landscape. the tiled panels have a quality magnetic dry-wipe surface for intensive use.
| Type | Drywipe Boards |
| Manufacturer | Bi-Silque |
| Brand | Bi-Office |
| Weight | 11kg |
| Dimensions | 1480x980mm |
| Fixing | Wall Mounted Board |
| Board Surface | Lacquered Steel |
| Frame | Frameless |
| Board Type | Magnetic Board |
| Warranty | Whole Product Warranty 24 Months 10 Years Surface Warranty |
| Frame Material | Frameless |
| Board Size | 1480x980mm |
| 1480 x 980mm magnetic panels |
| Can be mounted portrait or landscape |
| Create a display that puts you in complete control |
| Panels join seamlessly with no frame |
| Quality magnetic dry-wipe surface |