A presentation is enhanced by the use of writing text and drawing diagrams. The non magnetic surface has a size of 1500 x 1000 with a Slim anodised aluminum frame. The white surface resists stains and ghosting, allowing the user to continually clean the board without losing quality.
Includes pen tray and wall mounting kit.
- General
- A presentation is enhanced by the use of writing text and drawing diagrams. The non magnetic surface has a size of 1500 x 1000 with a Slim anodised aluminum frame. The white surface resists stains and ghosting, allowing the user to continually clean the board without losing quality.
Includes pen tray and wall mounting kit.
| Type | Drywipe Boards |
| Manufacturer | Bi-Silque |
| Brand | Bi-Office |
| Biodegradable | No |
| Country of Origin | Portugal |
| Depth (mm) | 32 |
| Height (mm) | 1500 |
| OEM | MA1512170 |
| Width (mm) | 1000 |
| Weight | 9.74kg |
| Dimensions | 1500x1000mm |
| Fixing | Wall Mounted Board |
| Board Surface | Melamine |
| Frame | Aluminium |
| Board Type | Non-Magnetic Board |
| Screw Pack Included | Yes |
| Warranty | Whole Product Warranty 24 Months 5 Years Surface Warranty |
| Frame Material | Aluminium |
| Size (mm) | 1500 |
| Board Size | 1500 x 1000mm |
| Pen Tray | Yes |
| Floor Standing | Mounted |
| 2023 UK catalogue page no | 629 |
| 1500 x 1000 non magnetic drywipe surface |
| Aluminium pen tray clips simply onto frame in a position of your choice |
| Sleek anodised aluminium frame protects board and adds style |
| Smooth whiteboard ideal for drywipe markers |