This glass magnetic writing board has a size of 1200 x 900mm uses tempered glass for safer use. Glass is a superb writing surface and fits any modern and stylish decoration. This board brings your presentation to life in a very sophisticated and elegant way. The glass magnetic and dry erase surface has a unique free flowing writing and can be enhanced with equally elegant magnet accessories.
Wall fixing set and instructions included.
- General
- This glass magnetic writing board has a size of 1200 x 900mm uses tempered glass for safer use. Glass is a superb writing surface and fits any modern and stylish decoration. This board brings your presentation to life in a very sophisticated and elegant way. The glass magnetic and dry erase surface has a unique free flowing writing and can be enhanced with equally elegant magnet accessories.
Wall fixing set and instructions included.
| Type | Glass Boards |
| Manufacturer | Bi-Silque |
| Brand | Bi-Office |
| Biodegradable | No |
| Country of Origin | Portugal |
| Depth (mm) | 982 |
| Height (mm) | 1270 |
| OEM | GL080101 |
| Width (mm) | 5 |
| Weight | 14.86kg |
| Dimensions | 1200x900mm |
| Fixing | Wall Mounted Board |
| Board Surface | Tempered Glass |
| Frame | Frameless |
| Board Type | Magnetic Board |
| Screw Pack Included | Yes |
| Surface Material | Glass |
| Warranty | 24 Month Warranty |
| Frame Material | Frameless |
| Size (mm) | 1200 |
| Board Size | 1200 x 900mm |
| Pen Tray | Yes |
| Floor Standing | Mounted |
| Suitable Markers | Variety of Markers |
| 2023 UK catalogue page no | 624 |
| 1200 x 900 magnetic and dry erase surface |
| 4mm thick tempered glass with rounded edges for safer use |
| Complete with a metal plate tray to keep accessories always at hand |
| Ideal surface for ink markers or dry-wipe pens |
| Sleek design adds style to any environment |