The Maya Lacquered Steel Magnetic Whiteboard has a size of 900 x 600, the anodized aluminium frame has rounded contrasting corners that bring life into your meetings, lessons, conferences and training sessions. This medium sized whiteboard is perfect for daily use in small rooms and constant changes in information. The magnetic dry wipe surface of these whiteboards is perfect to write, erase and re-write information as well as to post notes with magnets.
Includes pen tray and wall fixings.
- General
- The Maya Lacquered Steel Magnetic Whiteboard has a size of 900 x 600, the anodized aluminium frame has rounded contrasting corners that bring life into your meetings, lessons, conferences and training sessions. This medium sized whiteboard is perfect for daily use in small rooms and constant changes in information. The magnetic dry wipe surface of these whiteboards is perfect to write, erase and re-write information as well as to post notes with magnets.
Includes pen tray and wall fixings.
| Type | Drywipe Boards |
| Manufacturer | Bi-Silque |
| Brand | Bi-Office |
| Biodegradable | No |
| Country of Origin | Portugal |
| Depth (mm) | 22 |
| Height (mm) | 1043 |
| OEM | MA0307170 |
| Width (mm) | 630 |
| Weight | 2.93kg |
| Dimensions | 900x600mm |
| Fixing | Wall Mounted Board |
| Board Surface | Lacquered Steel |
| Frame | Aluminium |
| Board Type | Magnetic Board |
| Screw Pack Included | Yes |
| Surface Material | Lacquered Steel |
| Warranty | Whole Product Warranty 24 Months 10 Years Surface Warranty |
| Frame Material | Aluminium |
| Frame Colour | Silver |
| Size (mm) | 900 |
| Board Size | 900 x 600mm |
| Pen Tray | Yes |
| Floor Standing | Mounted |
| 900 x 600mm Magnetic lacquered steel whiteboard surface |
| Aluminium pen tray simply clips onto frame in any position |
| Can be mounted horizontal or vertically |
| Magnetic coated steel surface |
| Slim anodised aluminum frame |