Ideal for use in classrooms and meetings, this Bi-Office New Generation Drywipe Board features a unique sliding pen tray for ultimate convenience in use. The high quality, lacquered steel Magnetic surface is surrounded by a smart aluminium frame. Supplied with wall fixings this whiteboard measures W1800 x H1200mm.
- General
- Ideal for use in classrooms and meetings, this Bi-Office New Generation Drywipe Board features a unique sliding pen tray for ultimate convenience in use. The high quality, lacquered steel Magnetic surface is surrounded by a smart aluminium frame. Supplied with wall fixings this whiteboard measures W1800 x H1200mm.
| Type | Drywipe Boards |
| Manufacturer | Bi-Silque |
| Brand | Bi-Office |
| Biodegradable | No |
| Country of Origin | Portugal |
| Depth (mm) | 1200 |
| Height (mm) | 1800 |
| OEM | MA2707830 |
| Width (mm) | 40 |
| Weight | 10.82kg |
| Dimensions | 1800x1200mm |
| Fixing | Wall Mounted Board |
| Board Surface | Lacquered Steel |
| Frame | Aluminium |
| Board Type | Magnetic Board |
| Screw Pack Included | Yes |
| Surface Material | Lacquered Steel |
| Warranty | Whole Product Warranty 24 Months 10 Years Surface Warranty |
| Frame Material | Aluminium |
| Board Size | 1800 x 1200mm |
| Pen Tray | Yes |
| Floor Standing | Mounted |
| 2023 UK catalogue page no | 627 |
| Aluminium frame |
| Bi-Office New Generation Magnetic Board 1800x1200mm + Free Magnetic 600x450mm board with copper frame (RRP 39.99 GBP) |
| Email info@uk.bisilque.com with header title: VOWQT12024 |
| High quality lacquered steel surface |
| Ideal for classrooms and meeting rooms |
| Size: 1800x1200mm |
| Supplied with wall fixings |