Nobo Tripod Projector Screens have a brilliant Matt white surface with a distinctive black border to provide a sharp, detailed image. Flexible for digital or overhead projection and fully mobile, the screen has an overhead arm to tilt it forwards and can be easily retracted into its casing to protect from damage. Ideal if you have limited wall space, or if you want to position the screen in different places around a room.
- General
- Nobo Tripod Projector Screens have a brilliant Matt white surface with a distinctive black border to provide a sharp, detailed image. Flexible for digital or overhead projection and fully mobile, the screen has an overhead arm to tilt it forwards and can be easily retracted into its casing to protect from damage. Ideal if you have limited wall space, or if you want to position the screen in different places around a room.
| Type | Portable Screens |
| Manufacturer | ACCO Brands |
| Brand | Nobo |
| Biodegradable | No |
| Country of Origin | China |
| Depth (mm) | 175 |
| Height (mm) | 1695 |
| Hexavalent Chromium (ppm) | No |
| Mercury (ppm) | No |
| OEM | 1902395 |
| Width (mm) | 1680 |
| ISO 14001 (Y/N) | Yes |
| Weight | 6.5kg |
| Warranty | 1 Year Guarantee |
| Dimensions (WxDxH) | 1625x150x85mm |
| Screen Size | 1500x1138mm |
| Base | Tripod |
| 2023 UK catalogue page no | 503 |
| 1500 x 1138mm (WxH) viewing area |
| 4:3 aspect ratio |
| Ideal for digital projectors or OHP |
| Overhead arm tilts the screen towards audience |
| Tripod mounted screen |