The cork surface is made from 90% post-consumer and post-industrial waste material, while the sturdy aluminium frame is 100% recycled. It comes complete with wall fixing kit for easy installation. This board is certified by both the Forest Stewardship Council and the Programme for the Endorsement of Forest Certification for sustainable sourcing. This item also comes complete with the addition of a mounting kit. This pinboard measures 900x600mm.
- General
- The cork surface is made from 90% post-consumer and post-industrial waste material, while the sturdy aluminium frame is 100% recycled. It comes complete with wall fixing kit for easy installation. This board is certified by both the Forest Stewardship Council and the Programme for the Endorsement of Forest Certification for sustainable sourcing. This item also comes complete with the addition of a mounting kit. This pinboard measures 900x600mm.
| Type | Pin Boards |
| Manufacturer | Bi-Silque |
| Brand | Bi-Office |
| Biodegradable | No |
| Country of Origin | Portugal |
| Depth (mm) | 1010 |
| Height (mm) | 20 |
| Minimum Recycled Content (%) | 90 |
| OEM | CA031790 |
| Post Consumer Recycled Content | 10 |
| Pre or Post Consumer? | Both |
| Recyclable (Yes/No) | Yes |
| Recyclable Percentage | 97 |
| Recycled Product | Yes |
| Width (mm) | 615 |
| Eco-Aware | Yes |
| Contains timber or derived materials | Yes |
| Weight | 2.06kg |
| Recycled % | 80 |
| Pre Consumer Recycled Content | 70 |
| Dimensions | 900x600mm |
| Environment Support | 80% Post Consumer and Post Industrial Waste Aluminium |
| Fixing | Wall Mounted Board |
| Board Surface | Cork Board |
| Frame | Aluminium Frame |
| Board Type | Notice Board |
| Screw Pack Included | Yes |
| Surface Material | Cork |
| Warranty | 24 Month Warranty |
| Board Size | 900 x 600mm |
| 2023 UK catalogue page no | 650 |
| Aluminium frame |
| Dimensions: 900x600mm |
| Made from 80% recycled materials |
| Self-healing cork surface |
| Vertical or horizontal mounting |
| Wall fastening kit included |