Classic format combination felt/painted steel noticeboard, boarded with high quality anodised aluminium frame and an excellent felt surface to pin and display your notices.
Through corner mounting fixtures included.
Size 1200x900mm.
- General
- Classic format combination felt/painted steel noticeboard, boarded with high quality anodised aluminium frame and an excellent felt surface to pin and display your notices.
Through corner mounting fixtures included.
Size 1200x900mm.
| Type | Combination Boards |
| Manufacturer | ACCO Brands |
| Brand | Nobo |
| Biodegradable | No |
| Country of Origin | Portugal |
| Depth (mm) | 32 |
| Height (mm) | 1313 |
| Hexavalent Chromium (ppm) | No |
| Mercury (ppm) | No |
| OEM | 1902258 |
| Width (mm) | 930 |
| Cadmium (ppm) | N/A |
| ISO 14001 (Y/N) | Yes |
| Material | Steel/Felt |
| Weight | 4.62kg |
| Dimensions | 900x1200mm |
| Fixing | Wall Mounted Board |
| Board Surface | Felt/Laquered Steel |
| Board Type | Magnetic Board |
| Screw Pack Included | Yes |
| Surface Material | Felt/Steel |
| Warranty | 5 Year Guarantee on Mechanism |
| Dimensions (WxDxH) | 1313x32x930mm |
| Frame Material | Aluminium Frame |
| With Castors | No |
| Board Size | 1200 x 900mm |
| Magnetic | Yes |
| On Promotion | No |
| Wall Fixings Included | Yes |
| Pen Tray | Yes |
| Floor Standing | Mounted |
| Wall Mountable | Yes |
| Corner Caps | Yes |
| Marker Pen Included | Yes |
| 2023 UK catalogue page no | 649 |
| Excellent felt and magnetic steel surface to display notices |
| High quality anodised aluminium frame |
| Size: 1200x900mm |
| Through corner mounting fixtures included |