The Avery A3 office guillotine is designed to be more compact and sturdier than other guillotines. Carry handles directs where the user should pick the guillotine and also keeps hands away from the blade with colourful touch points for style and comfort.
With improved safety features, this A3 office guillotine has a self sharpening blade and the safety guard does not restrict any movement by the user but maximises visibility. This guillotine includes a backstop which is adjustable and lockable which ensures paper is placed in the same location when volume cutting and features a clippings tray to collect all the off cuts.
With an updated grid layout on the baseboard, it shows all photographic and paper templates and also shows imperial and metric measurements.
- General
- The Avery A3 office guillotine is designed to be more compact and sturdier than other guillotines. Carry handles directs where the user should pick the guillotine and also keeps hands away from the blade with colourful touch points for style and comfort.
With improved safety features, this A3 office guillotine has a self sharpening blade and the safety guard does not restrict any movement by the user but maximises visibility. This guillotine includes a backstop which is adjustable and lockable which ensures paper is placed in the same location when volume cutting and features a clippings tray to collect all the off cuts.
With an updated grid layout on the baseboard, it shows all photographic and paper templates and also shows imperial and metric measurements.
| Type | Guillotines |
| Manufacturer | Avery UK |
| Brand | Avery |
| Biodegradable | No |
| Country of Origin | China |
| Depth (mm) | 780 |
| Height (mm) | 780 |
| Hexavalent Chromium (ppm) | No |
| Mercury (ppm) | No |
| Minimum Recycled Content (%) | 100 |
| OEM | PG460 |
| Recyclable (Yes/No) | Yes |
| Recyclable Percentage | 100 |
| Width (mm) | 420 |
| Cadmium (ppm) | N/A |
| Sheet Capacity | 30 |
| Paper Size | A3 |
| Weight | 8.10kg |
| Dimensions | 430x145x780mm |
| Base Dimensions | 595x350mm |
| Cut Capacity | 30 Sheets |
| Cut Length | 460mm |
| Warranty | 5 Year Guarantee |
| Capacity - Paper Sheets | 30 |
| Cut Length (mm) | 460 |
| Cutter Type | Guillotine |
| Model | 5. |
| Recyclable | No |
| Guillotine Trimmer or Cutter? | Guillotine |
| On Promotion | No |
| Re-fillable | No |
| Waste Collection Available | No |
| 2023 UK catalogue page no | 38 |
| A3 precision guillotine |
| Cutting length 460mm |
| Self sharpening stainless steel blade |
| Up to 30 sheet cutting capacity |