This innovative Fellowes Professional Series monitor arm has a free-standing, horizontal design for 2 monitors. The portable design can be used without the need for a clamp or grommet mount. For use with monitors up to 27 inches, the arm has a maximum weight capacity of 8kg. The base is weighted for stability and the monitor arm also includes an integrated cable management system for desk organisation.
- General
- This innovative Fellowes Professional Series monitor arm has a free-standing, horizontal design for 2 monitors. The portable design can be used without the need for a clamp or grommet mount. For use with monitors up to 27 inches, the arm has a maximum weight capacity of 8kg. The base is weighted for stability and the monitor arm also includes an integrated cable management system for desk organisation.
| Type | Laptop / Monitor Risers |
| Manufacturer | Fellowes |
| Brand | Fellowes |
| Form | Monitor Arms |
| Biodegradable | No |
| Country of Origin | China |
| Depth (mm) | 445 |
| Height (mm) | 445 |
| Hexavalent Chromium (ppm) | No |
| Mercury (ppm) | No |
| OEM | 8043701 |
| Width (mm) | 314 |
| ISO 14001 (Y/N) | Yes |
| Material | Steel |
| Weight | 4.23kg |
| Warranty | 3 Year Limited Warranty |
| Dimensions (WxDxH) | 889x279x495mm |
| Maximum Load | 16kg |
| Attachment | Sits on Desk |
| Suitable for Screen Sizes (inches) | 27 |
| Weight Capacity | 8 |
| Monitor/Notebook Size | Up to 32in Monitor |
| Adjustable | Yes |
| Number Of Screens/Laptops | Two |
| Mounting Option | Sits on Desk |
| Dual monitor Arm |
| for monitors up to 27 inches & a weight of 8kg |
| free standing design means no need for a clamp or grommet mount |
| horizontal design |
| integrated cable management |
| weighted base |