This freestanding Professional Monitor Arm is the ideal way to preserve desk space and achieve optimal viewing comfort in spaces that don't allow clamp or grommet mounting. Built-in cable management minimizes clutter and enhanced stability thanks to a low profile, weighted base. This arm has 46cm of height adjustability and supports monitors up to 32 inches and weighing up to 8kg.
- General
- This freestanding Professional Monitor Arm is the ideal way to preserve desk space and achieve optimal viewing comfort in spaces that don't allow clamp or grommet mounting. Built-in cable management minimizes clutter and enhanced stability thanks to a low profile, weighted base. This arm has 46cm of height adjustability and supports monitors up to 32 inches and weighing up to 8kg.
| Type | Laptop / Monitor Risers |
| Manufacturer | Fellowes |
| Brand | Fellowes |
| Form | Monitor Arms |
| Biodegradable | No |
| Country of Origin | China |
| Depth (mm) | 515 |
| Height (mm) | 515 |
| Hexavalent Chromium (ppm) | No |
| Mercury (ppm) | No |
| OEM | 8049601 |
| Width (mm) | 314 |
| ISO 14001 (Y/N) | Yes |
| Material | Metal |
| Biodegradable Information | No |
| Weight | 2.68kg |
| Dimensions | 280x726x465mm |
| Warranty | 3 Year Limited Warranty |
| Maximum Load | 8kg |
| Monitor/Notebook Size | Up to 32in Monitor |
| Adjustable | Yes |
| Number Of Screens/Laptops | One |
| 46cm of height adjustability |
| Elevate your monitor to reduce eye neck and shoulder strain |
| holds monitors up to 81.28cm and weighing up to 8kg |
| low profile & weighted base provides enhanced stability |
| Simple freestanding design with built-in cable management |