*** CLEARANCE ITEM - LIMITED STOCK AVAILABILITY AT THIS PRICE ***
The Fellowes Smart Suites Monitor Riser Plus places monitor at comfortable viewing position to prevent neck strain associated with extensive computer use. Supports a flat panel monitor up to a 21in or a maximum weight of 10kg, making it ideal for most computers on the market.
Includes a letter tray and 2 accessory pods to keep your desk tidy and so your stationary and paper supplies are on hand for your convenience.
- General
- *** CLEARANCE ITEM - LIMITED STOCK AVAILABILITY AT THIS PRICE ***
The Fellowes Smart Suites Monitor Riser Plus places monitor at comfortable viewing position to prevent neck strain associated with extensive computer use. Supports a flat panel monitor up to a 21in or a maximum weight of 10kg, making it ideal for most computers on the market.
Includes a letter tray and 2 accessory pods to keep your desk tidy and so your stationary and paper supplies are on hand for your convenience.
| Type | Laptop / Monitor Risers |
| Manufacturer | Fellowes |
| Brand | Fellowes |
| Form | Monitor Stand |
| Biodegradable | No |
| Country of Origin | China |
| Depth (mm) | 480 |
| Height (mm) | 480 |
| Hexavalent Chromium (ppm) | No |
| Mercury (ppm) | No |
| OEM | 8020801 |
| Width (mm) | 333 |
| ISO 14001 (Y/N) | Yes |
| Material | Plastic |
| Weight | 880g |
| Dimensions | 101x477x328mm |
| Warranty | 1 Year Limited Warranty |
| Dimensions (WxDxH) | 477.8x328.6x101.6mm |
| Maximum Load | 10kg |
| Stackable | No |
| Height Adjustable | Yes |
| Suitable for Screen Sizes (inches) | 21 |
| Weight Capacity | 10 |
| On Promotion | No |
| Monitor/Notebook Size | 21in Monitor |
| Adjustable | Yes |
| Drawer Unit | No |
| EN Standard Code | BS EN ISO 9241 |
| Monitor Notebook Size | 21in Monitor |
| Number of Height Adjustments | 3 |
| Number Of Screens/Laptops | One |
| 2023 UK catalogue page no | 521 |
| includes a letter tray and 2 accessory pods for additional storage space |
| raises your screen to eye level to prevent neck strain |
| Supports up to a 21” flat panel monitor or a maximum weight of 10kgs |