*** CLEARANCE ITEM - LIMITED STOCK AVAILABILITY AT THIS PRICE ***
The Decor Storage Box has been created with a modern workspace in mind, an attractive and practical design to compliment your working area. Strong construction with 2 layers of strong cardboard to the handle ends and base.
Ideal for storing A4 or foolscap lever arch files and Decor transfer files. Supplied with a lift-off lid. Can be stacked up to 5 boxes high.
Pack of 5 boxes
- General
- *** CLEARANCE ITEM - LIMITED STOCK AVAILABILITY AT THIS PRICE ***
The Decor Storage Box has been created with a modern workspace in mind, an attractive and practical design to compliment your working area. Strong construction with 2 layers of strong cardboard to the handle ends and base.
Ideal for storing A4 or foolscap lever arch files and Decor transfer files. Supplied with a lift-off lid. Can be stacked up to 5 boxes high.
Pack of 5 boxes
| Type | Storage Boxes |
| Manufacturer | Fellowes |
| Brand | Bankers Box |
| Form | Storage Box |
| Biodegradable | No |
| Country of Origin | United Kingdom |
| Depth (mm) | 690 |
| Height (mm) | 690 |
| OEM | 4483701 |
| Recyclable (Yes/No) | Yes |
| Recyclable Percentage | 100 |
| Recycled Product | Made from 100% recycled board 100% recyclable |
| Width (mm) | 605 |
| ISO 14001 (Y/N) | Yes |
| Material | Recycled Board |
| Eco-Aware | Yes |
| Paper Size | A4/Foolscap |
| Weight | 500g |
| Environment Support | FSC Certified |
| Dimensions (WxDxH) | 340x390x291mm |
| Stackable | Stacks 5 High |
| Internal Dimensions | 340x390x291mm |
| Lid Type | Detachable Lid |
| Storage For | A4/Foolscap Files |
| 2023 UK catalogue page no | 314 |
| 2 layers of strong cardboard at the handle ends and 2 layers on the base |
| Pack of 5 |
| perfect for the storage of your A4 or foolscap lever arch files |
| safely stack the boxes up to 5 units high |
| this box is made from FSC® certified board and is fully recyclable |