No fixed angle, allowing for a rocking motion to improve circulation, elevates feet and legs to relieve lower back pressure
- General
- No fixed angle, allowing for a rocking motion to improve circulation, elevates feet and legs to relieve lower back pressure
| Type | Chair Accessories |
| Manufacturer | Fellowes |
| Brand | Fellowes |
| Biodegradable | No |
| Country of Origin | China |
| Depth (mm) | 459 |
| Height (mm) | 459 |
| Hexavalent Chromium (ppm) | No |
| Mercury (ppm) | No |
| OEM | 8067001 |
| Width (mm) | 355 |
| ISO 14001 (Y/N) | Yes |
| Accessory Type | Footrests |
| Material | Plastic |
| Weight | 2.5kg |
| Dimensions | 388x338x100mm |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| On Promotion | No |
| Platform Material | Rubber |
| Tilt Adjustment | Yes |
| Adjustable | Yes |
| Platform Size | 388x338mm |
| 2023 UK catalogue page no | 515 |
| platform design encourages correct positioning of feet |
| Scissor motion height adjustment provides three platform heights of 100mm 135mm & 165mm |
| surface massage bumps relieve stress and rejuvenate tired feet |