The Fellowes Professional Series monitor arm has a free-standing, stacking design for 2 monitors. The portable design can be used without the need for a clamp or grommet mount.
For use with monitors up to 32 inches, the arm has a maximum weight capacity of 8kg. The base is weighted for stability and the monitor arm also includes an integrated cable management system to keep the workspace free of cables. A pole mount allows you to choose a height setting and fix it in place.
Specifications: +/-45° Tilt, +/- 90° Pan, 360° Rotation
- General
- The Fellowes Professional Series monitor arm has a free-standing, stacking design for 2 monitors. The portable design can be used without the need for a clamp or grommet mount.
For use with monitors up to 32 inches, the arm has a maximum weight capacity of 8kg. The base is weighted for stability and the monitor arm also includes an integrated cable management system to keep the workspace free of cables. A pole mount allows you to choose a height setting and fix it in place.
Specifications: +/-45° Tilt, +/- 90° Pan, 360° Rotation
| Type | Laptop / Monitor Risers |
| Manufacturer | Fellowes |
| Brand | Fellowes |
| Form | Monitor Arms |
| Biodegradable | No |
| Country of Origin | China |
| Depth (mm) | 457 |
| Height (mm) | 457 |
| Hexavalent Chromium (ppm) | No |
| Mercury (ppm) | No |
| OEM | 8044001 |
| Width (mm) | 308 |
| ISO 14001 (Y/N) | Yes |
| Material | Steel |
| Weight | 4.08kg |
| Warranty | 3 Year Limited Warranty |
| Dimensions (WxDxH) | 389x279x902mm |
| Maximum Load | 16kg |
| Attachment | Sits on Desk |
| Monitor/Notebook Size | Up to 32in Monitor |
| Adjustable | Yes |
| Number Of Screens/Laptops | Two |
| Mounting Option | Sits on Desk |
| Create a multi-display productive workspace |
| dual monitors are in a stacked position to save space in tight workspaces |
| Low profile weighted base |
| neck and shoulder strain |
| position your monitors to reduce eye |
| the surface mount allows dual monitors to be used in spaces that do not allow a clamp or grommet mo |